Eğer Ripple’ın operasyonlarına ve amaçlarına bir göz atarsanız, hedef kitlelerinin finans kurumları olduğunu muhtemelen tahmin edebilirsiniz. Ripple ve RippleNet’in işleyiş tarzı, dünya çapında hızlı işlemlere izin veren bir platform oluşturmaktır. Teknolojideki gelişmeler, küresel düzeyde işlemlere gittikçe daha fazla ihtiyaç duyulmasını sağlamıştır. Bu işlemlerin geleneksel platformlar üzerinden yapılması ise zaman alabilir. Ancak Ripple’ı farklı kılan şey, blok zinciri teknolojisinin operasyonlarına infüzyonudur. Aslında, Ripple, işlemleri için token görevi gören bir dijital para birimine sahiptir. Özellikle, blok zinciri ve dijital paranın temel özelliklerinden biri, Ripple işlemlerinin bölünmüş saniye çalışmasını açıklayan işlemler sırasındaki hızıdır. Ripple XRP’nin hem yerel hem de sınır ötesi işlemlere katılımıyla ilgili her şeyin süreci iyileştirmek ve kolaylaştırmak olduğu sonucuna varılabilir. Ripple, sınır ötesi transferlerin faaliyetlerinde birçok yönden devrim yaratacak.

Credit Card, Payment, Credit, Card

Uluslararası işlemler ekonomik açıdan birçok olumlu şeyin temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bireyler ve şirketler tarafından yüksek talep görmektedir. SWIFT sistemi, daha önce uluslararası transferlerle başa çıkmanın standart küresel yoluydu ve 1975’teki kuruluşundan bu yana çok az gelişme gösterdi ya da hiç gelişme göstermedi. Operasyonları, tek bir işlem, manuel raporlar ve hatta ödeme prosedürü için birden fazla aracı gerektiren sürekli Nostro/Vostro hesaplarına güveniyor. Sistemin oldukça ilkel ve çok zaman alıcı olduğu sonucuna varılabilir. Bu nedenle, bankalar sürekli büyüyen küresel transferler ve ödemeler pazarında rekabet etmek istiyorlarsa SWIFT üzerinden devam etmeleri gerekecekti. Ayrıca, sadece dijital para teknolojileri bu ilkel zincirlerden bankaları kurtarma yeteneğine sahiptir ve bu durum Ripple’ın devrimci doğasını açıklar.

  • Ripple’dan önceki sorunlar: 
  • KYC hileli çekler: Yönetmelikler ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve çok sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, güvenli işlemleri sağlamak için tüm işlem sürecini yavaşlatırlar.
  • Hız eksikliği: Bu işlem, rotaya, miktara ve bankanın ortaklarına bağlı olarak farklı işlemleri tamamlamak için farklı süreler gerektirir ve oldukça yavaştır. 
  • Büyük oyunculara aşırı güven: Az sayıda büyük banka pazara hâkim ve pazarı dikte ediyor. Bu nedenle, mükemmel hizmet almak için bankalarla ortaklık yapmaya ihtiyaç vardır. Bu durum, süreci daha da karmaşık hale getirir. 
  • Yetersiz Şeffaflık: Bu sistemin karmaşık yapısı, işlemlerin ne zaman tamamlanacağını tahmin etmeyi ve bilmeyi imkânsız hale getirir. Ne yazık ki, bankalar bir takım aracıların varlığı nedeniyle de bilmiyorlar.
  • Yüksek işlem ücretleri: Tüm işlemlerde çok sayıda aracı yer alır ve bunların her biri ücretlidir. Günün sonunda, ödemeyi hat üzerinden almak için çok şey harcanmış olursunuz.
  • Rekabet edeme: Moneygram ve Western Union gibi her küresel ödemede nispeten hızlı hizmetlerle bir dizi platform mevcuttu, fakat bankalar bu hıza uyma yeteneğine sahip değiller ve küresel transferi kendi başlarına çekici hale getirmiyorlar. 
  • Ripple Global Transferlerde Devrim Yaratıyor

Ripple, yukarıda tartışılan tüm sorunları tek bir adımda çözerek piyasaya çıktı: “Blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi”. Böylece riskleri ortadan kaldırırken maliyetleri ve şeffaflığı doğal olarak arttırdı ve can sıkıcı işlem hızını büyük ölçüde yükseltti. Bunu, aracılara ihtiyaç duymadan, yurtiçi ve uluslararası işlem ağları arasındaki gecikmeyi dikkatlice ortadan kaldırarak başardı. Kuruluşundan bu yana kendisini finansal kurumların operasyonlarının çehresini değiştirmeye adamıştır. Diğer dijital para birimleri perakende ödemelere odaklanırken, Ripple finans endüstrisini seçti ve kuruluşundan bu yana iyi gelişti. Şu an itibariyle, yerel dijital para birimi üzerinde Ripple, transfer için mütevazı bir miktar tahsil ederek uluslararası alanda rekabet edebiliyor. Son zamanlarda, MoneyGram ve Santander teknolojisini altyapılarına uyarladılar ve diğer ödeme platformu ve havale ağlarının bu güzel teknolojiyi benimsemelerinin de eli kulağındadır.