Monero (XMR), nihai gizlilikle açık kaynaklı bir blok zinciri tabanlı platform olarak piyasaya sürülen Bitcoin’e (BTC) ilk tanık olduğumuzdan yıllar sonra ortaya çıktı. Gizlilik özelliği, Monero ve XMR’yi o zaman benzersiz kılan şeydir ve XMR’yi ilk “gizli para” olarak sınıflandırır. Monero ve XMR’nin temsil ettiği gizlilik parası ile Bitcoin arasındaki ana fark, gizlilik özelliklerinde tam olarak görülür. Monero (XMR) nedir ve şimdi bu gizlilik parası hakkında ne yapmalısınız? 

Monero XMR ve Gizlilik

Bitcoin vs. Monero | Photo of a Bitcoin and a Monero coin on… | Flickr

Monero geliştirme ekibinin XMR için yarattığı en önemli özelliklerden biri, Bitcoin ve diğer dijital para birimi tabanlı işlemlerle şeffaf olan işlem verilerini koruma yeteneğidir. İşlemlerin sayısı ve genel adresler gibi bilgiler, Bitcoin ve benzeri altcoinlere sahip herkes tarafından görülebilirken, Monero burada istisna yaratıyor. Her ne kadar Bitcoin, üçüncü tarafların yokluğu ve genel adreslere bağlı kişisel bilgilerin eksikliği göz önüne alındığında işlemlerle belirli seviyede bir anonimlik taşımasına rağmen, IP adreslerine bağlanabilen genel adreslere dayanarak göndericiler ve alıcılar hala izlenebilir durumdadır. Monero, genel adresleri ve işlem tutarlarını korumanın bir yolunu sağlayarak bu potansiyeli ortadan kaldırır. Kullanıcılara en üst düzeyde gizlilik sağlamak için Monero gizli adresleri ve halka imzalarını kullanır. Geliştirici ekibi tarafından Monero’nun çekirdek koduna uygulanan halka imzaları sayesinde, gönderenler kimliklerini ağdaki diğer katılımcılardan gizleyebilir, çünkü halka imzaları ilk işlemi kimin imzaladığını göstermez.   

Monero XMR Nasıl Kullanılır?

Monero’nun gizlilik özellikleri sayesinde XMR, piyasadaki en iyi ticari dijital para birimlerinden biri haline geldi. Bununla birlikte, tam olarak gizlilik özellikleri nedeniyle, Monero ekibi XMR’nin nasıl kullanıldığı anlamında zorluklarla karşı karşıyadır. Monero’nun dijital parasını tam olarak asıl gizlilik ve anonimlik nedeniyle, orijinal Monero ekibiyle ilgisi olmayan yasadışı faaliyetler için kullanmanın yanı sıra, CPU güçlerini rızası olmadan ziyaret edenlerden şüphelenmeden yararlanan çok sayıda web sitesine dağıtılan kötü amaçlı yazılım madencilik havuzları da var. Monero’nun güvenli ve özel olarak kullanılması amaçlanırken, XMR’nin piyasa değeriyle en iyi dijital paralardan biri haline geldiği anonim işlemler de ilk gizlilik parası olarak hatırlandı. 

Monero İşlemleri Nasıl Doğrulanır?

Bitcoin’e benzer şekilde Monero da kazılabilir ve Bitcoin tarafından da kullanılan İş Kanıtı protokolü ile madencilik sürecini kolaylaştırır. Monero, madencilerin işlemleri doğrulamak ve onaylamak için karmaşık matematiksel denklemleri çözmeye çalıştığı hash gücün dağıtımına güveniyor, bu şekilde çift harcamaları önlüyor. Bitcoin madenciliğinden farklı olarak, Monero madencileri, ASIC madencileri, CPU ve GPU madencilerine eşit şans bırakan sistemle uyumlu olmadığından ASIC’lerin getirdiği avantaja güvenemezler.