Blockchain teknolojisine giriş

Blockchain teknolojisi 2009 yılında sahnelere girmesine rağmen, konsept ilk defa 2008’de kaleme alındı. Blockchain teknolojisi, bir veri blokları zincirinin kriptografi ile birleşimi ile ilgilidir. Ilk olarak W.Scott, Stornetta ve Stuart Haber tarafından 1991’de düşünülmüş ve tartışılmıştır. Tartışmanın konusu veri bloklarını korumak için kriptografiden yararlanmaktı. 2009 yılında, Blockchain teknolojisinin Satoshi Nakamoto tarafından kavramsallaştırılmasından sonra, Bitcoin’in temel teknolojisi olan blockchain teknolojisinin uygulaması başlandı. Blockchain teknolojisi, ağda gerçekleşen her işlemin kaydedildiği bir kamu defteri gibidir. Blockchain teknolojisinin, kuruluşundan bu yana bir sürü uygulaması olmuştur ve teknoloji için yeni kullanım yolları keşfedilmiştir. Blockchain teknolojisinin bu kadar çok kişi tarafından benimsenmesinin çeşitli nedenleri vardır ve bunun nedeni, sahip olduğu inanılmaz özelliklerden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, daha iyi verimlilik sağlamanın teoride kayda değer bir gelişme olduğu sonucuna varılabilir ve bugün bitcoin budur.

Bitcoin, Cryptocurrency, Virtual, Money

Bitcoin’in doğuşu

Blockchain teknolojisinin başlangıcı, dünyanın en popüler ve en değerli Bitcoin kriptopara biriminin tanıtılmasıyla geldi. Bitcoin benzeri olmayan bir blockchain tabanlı dijital paradır ve yaratıldığından beri, eşi görülmemiş bir değer artışı olmuştur. Bunun nedeni, işletmelerin ve insanların dijital para birimini çevirimiçi ödeme yapma yöntemi gibi farklı nedenlerle benimsemeye devam etmeleridir. Bitcoin inanılmaz özelliklerle oluşturuldu ve bu özellikler onu bu günün en değerli kripto para birimi olmasını sağladı. Bu özelliklerin bazıları aşağıdadır:

  • Ademi merkeziyeçilik: Ağda gerçekleşen işlemleri / işlemleri denetleyecek veya kontrol edecek merkezi bir otorite yoktur. Dolayısıyla 3.  parti tarafından herhangi bir müdahale olamaz.
  • Gizlilik: Kullanıcılar anonim kalabilir, çünkü yapılan işlemler takma/sahte adreslerden yapılır, bu nedenle kullanıcıların gerçek kimliğini belirlemek imkansızdır.
  • Ölçeklenebilirlik: Bitcoin kripto para birimi esnek bir paradır ve bu esneklik, tokenin ölçeklenebilir doğası için büyük bir avantajdır.
  • Değiştirilebilirlik: Değiştirilebilirlik, bitcoin birimlerinin sahip olduğu bir özelliktir ve tokenin korunması blok zincirinde sahip oldukları herhangi bir tarihe bağlanmaz.
  • Güvenlik: Güvenlik, Bitcoin ile uğraşırken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür, bu nedenle hem kullanıcıların hem de fonların güvence altına alınmasını sağlamak için yüksek düzeyde şifreleme kullanılır.
  • Hızlı işlemler: Sıfır veya sıfıra yakın ücretler alınarak sınır ötesi işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanır.
  • Düşük işlem ücretleri: Her ücretin geleneksel bankacılıkta alınandan çok daha az olmasını sağlama sorumluluğu vardır. Ücretler genellikle sıfır veya sıfıra yakındır.
  • Küresel işlevsellik: Dünyanın herhangi bir yerinde işlem yapılabilir.
  • Mobil ödemeler

Zamanla mobil işlemlere izin veren çeşitli platformların kurulması sayesinde Bitcoin alımı daha kolay hale geldi. Bitcoin başta bireylerin karmaşık matematiksel denklemler çözmekle yaptığı madencilik yoluyla kazanılır. Ancak, elinizde Bitcoin olduğunda eşdeğer başka bir birimi herhangi bir güvenilir platformda satın alabilirsiniz.